سخنگوی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه در پرتاب ماهواره‌های زیر ۵۰ کیلوگرم در مدار پایین، ما با ماهواره‌بر «قاصد» به تثبیت رسیده‌ایم، جزئیات تثبیت ایران در «مدار لئو» را توضیح داد.

وینا پرس – سخنگوی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه در پرتاب ماهواره‌های زیر ۵۰ کیلوگرم در مدار پایین، ما با ماهواره‌بر «قاصد» به تثبیت رسیده‌ایم، جزئیات تثبیت ایران در «مدار لئو» را توضیح داد.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس، حسین دلیریان، مشاور رئیس و سخنگوی سازمان فضایی ایران درباره اولویت نخست بخش فضایی برنامه هفتم توسعه اظهار کرد: سازمان فضایی ایران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، همکاری خوبی در جریان بررسی و تصویب بخش فضایی برنامه هفتم توسعه داشته‌اند و الحمدلله این بخش در صحن علنی مجلس نیز با رای نمایندگان مردم به تصویب رسیده است.

وی ادامه داد: طبق اولویت‌بندی انجام شده در مصوبه مجلس، تثبیت قابلیت دستیابی به مدارهای پایین، اولویت اول تعیین شده که این اولویت نیز یکی از برنامه‌های اصلی سازمان فضایی ایران در دولت سیزدهم بوده است.

سخنگوی سازمان فضایی ایران یادآور شد: البته در این بخش، با توجه به پرتاب‌های موفقی که ماهواره‌بر قاصد داشته، عملاً در پرتاب ماهواره‌های زیر ۵۰ کیلوگرم در مدار پایین، ما با ماهواره‌بر قاصد به تثبیت رسیده‌ایم و در حال حاضر وزارت دفاع و نیروی هوافضای سپاه در حال انجام تست‌های لازم برای پرتاب ماهواره‌های سنگین‌تر به مدار پایین هستند تا در مورد ماهواره‌های با وزن بیش از ۵۰ کیلوگرم نیز حضور جمهوری اسلامی ایران در مدار پایین به تثبیت برسد که این اقدام نیز با حمایت کامل و کمک سازمان فضایی ایران در حال انجام است.

دلیریان با بیان اینکه در حال حاضر ماهواره‌های متعددی برای پرتاب به مدار لئو آماده هستند، تصریح کرد: ان شالله با پایان یافتن مراحل آزمایشات پرتابگرها، این ماهواره‌ها که همگی بیش از ۵۰ کیلو وزن دارند و در حوزه‌های مختلف سنجشی و مخابراتی، خدمات ارائه خواهند کرد، به فضا پرتاب خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مولفه‌های مربوط به صنعت فضایی ایران، برنامه‌محور بودن این صنعت است که به لطف تلاش‌های تمام بازیگران صنعت فضایی این برنامه تحت عنوان برنامه ۱۰ ساله فضایی، سال ۱۴۰۱ در جلسه شورای عالی فضایی به تصویب اعضا و تایید رئیس جمهور رسید و نمایندگان مجلس نیز با توجه به مفاد همین برنامه راهبردی که حدود ۱۰ ماه از آغاز اجرای آن می‌گذرد، برنامه هفتم توسعه را مصوب کرده‌اند.

سخنگوی سازمان فضایی ایران متذکر شد: اینکه برنامه ۱۰ ساله فضایی مبنایی برای تدوین و نگارش سایر برنامه‌های و راهبردهای مرتبط به صنعت فضایی ایران باشد، امری بسیار مهم است که الحمدلله این توجه در تمام دستگاه‌ها به خصوص قوای مجریه و مقننه وجود دارد و ما با این توجه مسئولان به برنامه ۱۰ ساله، می‌توانیم اتکای خوبی به این برنامه کرده و رشد صنعت فضایی را محقق کنیم.

انتهای پیام