کمبود مخازن زباله و نحوه جمع آوری زباله ها در برخی محلات تهران موجب رها شدن زباله‌ها در وسط کوچه و خیابان‌ها شده که علاوه بر ایجاد فضایی زننده، موجب ایجاد مشکلات زیست محیطی نیز شده است.

وینا پرس – کمبود مخازن زباله و نحوه جمع آوری زباله ها در برخی محلات تهران موجب رها شدن زباله‌ها در وسط کوچه و خیابان‌ها شده که علاوه بر ایجاد فضایی زننده، موجب ایجاد مشکلات زیست محیطی نیز شده است.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس به نقل از ایرنا، برخی شهروندان تهرانی در مناطق جنوبی تهران مدعی شدند که بدلیل کمبود مخزن زباله و ناهماهنگی در جمع آوری شاهد افزایش آلودگی و سرگردانی شهروندان برای رساندن زباله های خود هستند.

یک شهروند تهرانی که در منطقه ۱۶ زندگی می کند در این باره گفت: در محله ای که من زندگی می کنم کمبود مخزن زباله بسیار مشهود است و برخی همسایگان که سن و سال بالایی دارند نمی توانند مسافت نسبتا زیادی را برای یافتن مخزن زباله طی کنند و مجبور می شوند در همان کوچه زباله خود را روز زمین قرار دهند که بوی نامطبوع زباله کوچه را فرا می گیرد.

وی افزود: از مدیران شهرداری درخواست می کنیم نسبت به جانمایی جایگاه مخازن زباله و افزایش آن بازنگری داشته باشند.

یکی دیگر از شهروندان که در منطقه ۱۰ زندگی می کند می گوید: متاسفانه این روزها با پدیده عجیب و غیرمعمول سرقت برخی مخازن زباله مواجه هستیم و در طی تماس های زیاد با شهرداری بعضا باید زمان طولانی را برای جایگزین شدن مخزن جدید پشت سربگذاریم.

وی اظهار کرد: اگر به اندازه کافی و لازم مخزن زباله در محلات تهران وجود داشته باشد اینقدر بی نظمی در زمینه جمع آوری و حمل زباله نمی بینیم و در برخی محلات بدلیل کمبود مخزن ، زباله ها در وسط کوچه و خیابان رها می شود.

همچنین شهروند دیگری در منطقه ۱۸ از کمبود مخازن زباله در این منطقه سخن می گوید و اظهار می کند: سامانه ۱۳۷ به شکایات و انتقادات شهروندان اختصاص دارد اما بجای اینکه مدیران شهرداری از طریق پیامک به مشکلات رسیدگی کنند، باید به میدان عمل بیایند و از نزدیک مشکلات را مشاهده کنند، راه علاج از طریق پیامک نیست.

وی افزود: نبود مخازن زباله در برخی محلات بیشتر بدلیل کم توجهی مدیران شهری است و این در حالی است که شهرداری همه ساله از خانوارها هزینه جمع آوری زباله ها را می گیرد و واقعا زیبنده نیست در شهری همچون تهران در برخی محلات بیشتر جنوبی تهران زباله ها به امان خود رها می شود و اگر زباله گردها بخشی از این زباله ها را جمع آوری نکنند، خبری از جمع آوری منظم از سوی شهرداری نیست.

شرکت پسماند و شهرداران نسبت به عملکرد پیمانکاران حساس شود

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران با قاطعیت اعلام کرد که ما اصلا کمبودی در زمینه مخازن زباله نداریم.

حسین نظری می افزاید: به میزان لازم و حتی بیشتر از نیازمان مخازن زباله در انبارها وجود دارد و اگر کمبودی است شهرداران مناطق و شرکت پسماند در این زمینه باید پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: البته برخی مشکلات شهروندان در زمینه سرقت مخازن است که چند روزی زمان می برد تا مخزن جدید نصب و جایگزین شود اما طرحی درخصوص افزایش جانمایی در چیدمان مخازن زباله داریم که بزودی عملیاتی می شود.

معاون شهرداری تهران خاطرنشان کرد: برخی گلایه های شهروندان درست است اما بدلیل وسعت برخی کوچه ها در محلات جنوبی تهران ما نمی توانیم سر هر کوچه باریک و تنگ مخزن نصب کنیم و ما باید در فضاهایی که کامیون حمل زباله می تواند تردد کند مخزن نصب کنیم.

وی در خصوص گلایه شهروندان درخصوص نحوه جمع آوری زباله ها نیز گفت: در این خصوص شرکت پسماند وارد عمل شده و قطعا در این راستا و با هدف بهبود کیفی کار و افزایش سطح رضایتمندی شهروندان، با پیمانکارانی که عملکردشان مورد رضایت شهرداران مناطق و یا شرکت پسماند نباشد، قطع همکاری خواهد شد و قرار داد آنها تمدید نمی شود.

به گفته نظری، شرکت پسماند طرح ارزیابی پیمانکاران زباله را از مدتی قبل شروع کرده و به طور قطع قرارداد پیمانکاران کم کار دیگر تمدید نمی شود.

جمع آوری زباله محلات در چهار نوبت

نظری درخصوص نحوه جمع آوری زباله در محلات تهران نیز گفت: طرح جدیدی از جمع آوری زباله در چند منطقه از جمله یک، سه، چهار، هشت، ۲۱ و ۲۲ به تازگی اجرایی و عملیاتی شده و اگر این طرح رضایت بخش بود در سایر مناطق نیز اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: روزانه سه تا چهار نوبت جمع آوری زباله در تهران داریم اما شهروندان متاسفانه ساعت خاصی زباله‌ها را از منزل خارج نمی‌کنند و اگر همه شهروندان در ساعت ۹ شب این زباله‌ها را از بیرون خارج کنند حتما کمک بزرگی به مدیریت شهری کردند.

داده‌های آماری نشان می‌دهد که روزانه بیش از ۶ تا ۷ هزار تُن زباله در سطح پایتخت جمع‌آوری می‌شود که بخش قابل توجهی از آنها قابل بازیافت است.

ناگفته نماند که بیش از ۱۲ هزار نفر در این کلانشهر وظیفه نظافت شهر را به عهده دارند که شبانه ساعت ۲۱ همه این زباله‌ها را با وسایل نقلیه شهرداری جمع‌آوری و پس از تفکیک زباله‌های بازیافتی، در مکان دفع زباله تخلیه می‌کنند.

انتهای پیام