بیست سال پیش پس از چند پیش لرزه، در ساعت 5:26 بامداد، شهر بم در استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای 5/6، ناشی از حرکت گسل لرزه زای بم به شدت آسیب دید و خسارات و تلفات زیادی را تجربه کرد.

بیانیه پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به مناسبت بیستمین سالگرد زلزله بم

پایگاه خبری وینا پرس – بیست سال پیش پس از چند پیش لرزه، در ساعت ۵:۲۶ بامداد، شهر بم در استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای ۶/۵، ناشی از حرکت گسل لرزه زای بم به شدت آسیب دید و خسارات و تلفات زیادی را تجربه کرد. این زلزله فاجعه بار، جان حدود یک سوم از ساکنان شهر بم را گرفت، حدود شصت هزار مجروح بر جای گذاشت و علاوه بر تخریب ساختمانها، بناهای تاریخی این شهر از جمله ارگ تاریخی بم و بازار بم را ویران کرد و کشور را در اندوهی عمیق فرو برد.

پس از این زلزله مهیب و خسارت بار که تاسف همه را برانگیخت، سازمانهای مسئول و محققین، با نگرش جدیدی به مسئله ایمنی در برابر زلزله پرداختند و برنامه های مختلفی را اجرا کردند که از آن جمله میتوان به تربیت نسل جدیدی از مهندسین و متخصصین حوزه زلزله، بهبود ضوابط و مقررات طراحی و اجرای ساختمان، بهبود ضوابط و روشهای بهسازی لرزه ای، توجه خاص به مراکز ساختمانهای مهم و حیاتی مانند بیمارستان ها و مدارس و توسعه روشهای امدادرسانی اشاره نمود. پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله نیز همگام با سایرین تلاش کرد در راستای افزایش ایمنی و تاب آوری کشور اقداماتی مهم و زیربنایی شامل موارد زیر را انجام دهد:

تلاش برای ایجاد یک آزمایشگاه پیشرفته در تراز بین المللی در زمینه مهندسی زلزله، تکمیل زیر ساخت ها برای رصد کامل کشور با توسعه شبکه باند پهن لرزه نگاری، توسعه سامانه های هشدار سریع و همکاری با برخی مراکز کشور در اجرای آنها، همکاری در بازسازی و بهسازی زیرساخت ها با هدف کاهش آسیب پذیری، همکاری در به روز رسانی آیین نامه های طراحی، ارزیابی، بهسازی و تعمیر ساختمانها، مشارکت در تدوین قوانین بالاسری مدیریت بحران کشور و…

زلزله های بعدی، حتی با بزرگای بیشتر از زلزله بم نشان داد که اقدامات صورت گرفته در کشور به خوبی موجب کاهش خسارات و تلفات شده است. با این وجود، رسیدن به ایمنی کامل در برابر زلزله و ایجاد شهرهای تاب آور، نیازمند تلاش مستمر مراکز پژوهشی و سازمانهای مسئول است. پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ضمن ابراز همدردی با خانواده های آسیب دیده از زلزله های گذشته، خود را متعهد می داند با ادامه تلاش ها و بر پایه سرمایه های عظیم انسانی و با امکانات موجود، در راستای توسعه دانش و فناوری در حوزه های مختلف مرتبط با زلزله و انجام پژوهشهای کاربردی با هدف کاهش خسارات و افزایش ایمنی ایران عزیز اسلامی تلاش وافر کند تا آینده ای پایدارتر و تاب آور ساخته شود.

« روابط عمومی و امور بین الملل پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله »

انتهای پیام