رییس کل دادگستری البرز از آزادسازی بیش از ۳۰ هکتار از حریم و بستر رودخانه‌های استان در سال گذشته خبر داد و گفت: فاز دوم پارک‌رود در اراضی آزادشده اطراف رودخانه کرج در حال احداث است.

ویناپرس – رییس کل دادگستری البرز از آزادسازی بیش از ۳۰ هکتار از حریم و بستر رودخانه‌های استان در سال گذشته خبر داد و گفت: فاز دوم پارک‌رود در اراضی آزادشده اطراف رودخانه کرج در حال احداث است.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس، حسین فاضلی هریکندی از اجرای یکی از دستورات مهم رئیس قوه قضائیه در زمینه آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها و دریاها که از رودخانه کرج در جاده چالوس و ساختمان قوه قضائیه در آن آغاز و منجر به حرکت بزرگ آزادسازی سواحل رودخانه و دریا در کشور شد خبر داد.

وی افزود: اجرای دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر لزوم رفع تصرف از بستر رودخانه‌ها در جلسه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۰ شورای عالی قوه قضائیه و جلسه ۲۸ دی ماه شورای عالی حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی کشور به عنوان یکی از مصادیق صیانت از بیت‌المال، در دادگستری کل استان البرز مورد توجه ویژه قرار گرفت.

آزادسازی حدود ۴۵ هکتار در دو سال قبل

فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه بررسی‌ها و بازدیدهای اولیه از جمله وجود متصرفان متعدد از اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و عمومی حاکی از مشکلات متعدد در اجرای آزادسازی بستر رودخانه‌ها به ویژه رودخانه کرج و این شرایط به نحوی بود که اجرای قوانین و مقررات متعدد مبنی بر لزوم رفع تصرف از بستر رودخانه‌ها برای سال‌های متمادی به یک چالش تبدیل شده بود.

رئیس کل دادگستری استان البرز اضافه کرد: این امر با دستور راهگشا رئیس قوه قضائیه در اواخر دی ماه ۱۴۰۰ و حمایت‌های ویژه وی فاز اجرایی گرفت و تاکنون حدود ۴۵ هکتار از بستر رودخانه‌های استان البرز به طول حدود ۲۰ کیلومتر از سواحل، رفع تصرف و آزادسازی شده است.

وی مطرح کرد: آزادسازی حریم و بستر رودخانه کرج و سایر رودخانه‌های استان البرز تحت نظر قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان با توجه به فازبندی انجام شده با همکاری دستگاه‌های متولی به صورت مستمر پیگیری می‌شود.

به گفته فاضلی هریکندی، در سال ۱۴۰۲ با همکاری و پیگیری شرکت آب منطقه‌ای استان البرز و سایر دستگاه‌ها حدود ۲۲ هکتار دیگر از رودخانه‌های کرج، نزدیک به دو هکتار از رودخانه‌های ساوجبلاغ، پنج و نیم هکتار در نظرآباد و نزدیک به دو هکتار در طالقان آزادسازی شد که در مجموع ۳۰ و نیم هکتار از بستر و ۱۱ کیلومتر از طول سواحل رودخانه را شامل می‌شود.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت‌المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان البرز بیان کرد: اقدامات دستگاه قضائی در زمینه رفع تصرف از بستر رودخانه‌های استان البرز با توجه به الزامات قانونی و با هدف سلامت آب شرب و اجتناب از وقوع حوادث، تلفات و خسارات در هنگام بارندگی‌های شدید و سیلاب در حال پیگیری است.

وی افزود: در کنار آزادسازی بستر رودخانه‌ها که تکلیف قانونی است، همکاری و تعامل مناسبی مابین دستگاه قضائی استان با دستگاه‌های متولی و مسؤول در جریان است تا بلافاصله پس از آزادسازی، در بخشی از اراضی اطراف رودخانه‌ها اقدامات لازم برای ایجاد فضای مناسب عمومی از قبیل تفرجگاه ساحلی با رعایت مقررات و الزامات زیست محیطی برای بهره‌مندی عمومی مردم فراهم شود.

احداث و بهره برداری از فاز اول پارکرود در کرج

به گفته فاضلی هریکندی، بدین منظور احداث پارکرود در برخی از مناطق آزادسازی شده رودخانه کرج در محدوده شهر با رعایت الزامات زیست محیطی و تأیید دستگاه‌های مسؤول توسط شهرداری کرج از سال ۱۴۰۱ پیگیری شده و فاز اول پارک‌رود در ساحل غربی رودخانه به طول یک هزار متر و مساحت حدود ۱۲ هزار مترمربع به همراه زیرساخت‌های لازم از قبیل پارکینگ در ابتدای سال ۱۴۰۲ به بهره برداری رسیده و در حال حاضر مورد استفاده عموم مردم قرار دارد.

وی با بیان اینکه فاز دوم پارک‌رود در ساحل شرقی به طول یک هزار و ۶۰۰ متر و به مساحت دو هکتار در دست اقدام است، تصریح کرد: آزادسازی بستر رودخانه‌های استان البرز از جمله رودخانه کرج در جاده چالوس با توجه به وجود متصرفان متعدد از جمله دستگاه‌های حاکمیتی، بدون دستور و حمایت ویژه رئیس قوه قضائیه ممکن نبود.

رئیس کل دادگستری استان البرز خاطرنشان کرد: در کنار آن احداث و بهره‌برداری از تفرجگاه ساحلی پارک‌رود در قسمتی از اراضی آزاد شده اطراف رودخانه کرج برای استفاده عموم مردم از طبیعت هم یکی از نتایج اجرای دستور رئیس قوه قضائیه برای مردم استان البرز و شهر کرج است.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه