رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر کرج گفت: تعهد سرانه فضای سبز در طرح تفصیلی جدید و برابر قانون هوای پاک توسعه می یابد.

وینا پرس – رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر کرج گفت: تعهد سرانه فضای سبز در طرح تفصیلی جدید و برابر قانون هوای پاک توسعه می یابد.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس، جواد چپردار مطرح کرد: انتشار آمار علمی، قانونی و مستند سرانه‌های شهری یکی از مهم‌ترین چالش‌های مدیریت شهری است، از این رو در فرآیند بررسی طرح تفصیلی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر کرج طی مکاتبه‌ای با شهردار، معاونت شهرسازی و رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری درخواست سرانه فضای سبز شهرداری را کرده است.

وی گفت: در این خصوص شهرداری طی مکاتبه‌ای مورخ ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۳، در پاسخ به درخواست ریاست کمیسیون و بر اساس نقشه وضع موجود شهر کرج، برداشت سال ۱۴۰۰ مشاوران طرح تفصیلی و آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری آمار واقعی سرانه‌های فضای سبز در سه شاخص شهرسازی و معماری، طرح جامع و قانون هوای پاک را اعلام کرد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر کرج افزود: بر این اساس و از آنجا که در مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری، مساحت پارک‌های عمومی ملاک عمل جهت تعیین سرانه است، لذا بر اساس مصوبات شورای عالی و جمعیت ۱۴۸۰۰۰۰ در سال ۱۴۰۰ این سرانه معادل سه مترمربع، بر اساس شاخص‌های طرح جامع ۵٫۶ مترمربع و قانون هوای پاک ۱۳٫۲ متر مربع برآورد می‌شود.

چپردار بیان کرد: معاونت شهرسازی تعهد داده که در فرآیند بررسی، تصویب و اجرای طرح تفصیلی جدید پنج مترمربع به میزان این سرانه‌ها بیفزاید؛ بر اساس این تعهد سرانه فضای سبز در طرح تفصیلی جدید و برابر قانون هوای پاک از ۱۳٫۲ به ۱۸٫۲ متر مربع توسعه خواهد یافت، ضمن آنکه مبنای سرانه بر اساس مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری از سه به هشت مترمربع افزایش خواهد یافت.

به گفته وی، این دوره از شورای اسلامی شهر نهایت اهتمام و جدیت در حفظ و گسترش فضای سبز را اولویت برنامه‌های خود داشته است. الزام در ارائه و شرط تصویب پیوست‌های زیست محیطی قبل از انعقاد هر نوع تغییرات کاربر، لوایح، مناقصات، انعقاد قرارداد پروژه‌های عمرانی، شهرسازی و صدور آرای کمیسیون ماده ۷ در جهت حفظ و توسعه فضای سبز از اهم این اولویت‌ها به شمار می‌رود.

چپردار اظهار کرد: البته پاسخ به الزام پیوست‌های زیست محیطی و حفظ و توسعه اشجار و فضای سبز از سوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با ارائه ضرورت‌های فنی، عمرانی، ترافیکی، شهرسازی و مالی در انجام پروژه‌ها جداست و هر کمیسیون، معاونت و یا سازمان باید پاسخگوی اولویت مطالبات مردم و سوالات نخبگان دلسوز خبری در اجرای پروژه‌ها باشد.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه