ساختار سازمانی و ریاست سازمان ملی هوش مصنوعی به دنبال تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشریح شد.

وینا پرس – ساختار سازمانی و ریاست سازمان ملی هوش مصنوعی به دنبال تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشریح شد.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، در نهصد و یکمین جلسه خود، کلیات سند ملی تأسیس سازمان و شورای راهبری هوش مصنوعی جمهوری اسلامی ایران را به تصویب رساندند.

اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن موافقت با طرح تأسیس سازمان ملی هوش مصنوعی، ایجاد شورای راهبری هوش مصنوعی کشور را تصویب کردند.

این سازمان از آخرین اقدامات راهبردی دوران ریاست جمهوری شهید رئیسی است و تصویب آن، منوط به تشکیل نهصد و یکمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده، اما شهادت رئیس جمهور، در تشکیل آن، وقفه یک ماهه ایجاد کرده است.

سازمان ملی هوش که ذیل رئیس جمهور تاسیس می گردد، وظیفه برنامه ریزی، هماهنگی و تسهیل در اجرای سند را بر عهده دارد.

از آنجایی که تاسیس سازمان ذیل نهاد ریاست جمهوری، منوط به انجام تشریفات متعدد قانونی است، سازمان ملی هوش مصنوعی، تا پیش از این، تحت عنوان مرکز ملی هوش مصنوعی فعالیت داشته است تا ضمن تسهیل در امور مربوط به اکوسیستم هوش، اقدامات لازم جهت تصویب این سازمان را به سرانجام رساند.

انتصاب ریاست سازمان ملی هوش مصنوعی، بر عهده رئیس جمهور بوده و دوره ریاست این سازمان، چهار ساله است اما تمدید مجدد آن مانعی ندارد.

از سوی دیگر، طبق سند ملی تصویب شده، ریاست شورای راهبری هوش مصنوعی، بر عهده رئیس جمهور می باشد و وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت معدن و تجارت، اقتصاد و امور دارایی و بهداشت و آموزش پزشکی، برخی از اعضای آن را تشکیل می دهند. همچنین این شورا، دارای دو عضو حقیقی نیز هست که پس از دریافت حکم رییس جمهور، به عضویت این شورا در می آیند.

قرار داشتن در ده کشور برتر هوش مصنوعی در افق ده ساله، توسعه ی آینده نگرانه زیست بوم هوش مصنوعی، رعایت حریم خصوصی و امنیت داده ها، از اهم اهداف این سند مطرح شده است.

انتهای پیام